26 września 2013

II wojna światowa

       Pamięć o  II wojnie światowej jest wciąż żywa. DSH prowadzi doskonałe cykle filmowe, wykłady oraz  księgarnie na wysokim poziomie. A "Czas Honoru" bije rekordy popularności, zachwycając pięknie skrojonymi ubraniami i szalenie przystojnymi aktorami. Mój faworyt to akurat Władek. Sama nie jestem pewna czy postać, która gra Jan Wieczorkowski jest  absolutnie najlepszy z całej czwórki dlatego że, gra takiego twardziela czy dlatego że,  jest po prostu naprawdę bardzo przystojny a w parze z Wiktoria Rudnicką "Rudą" ( grana przez Karolinę Gorczyce) tworzą mieszankę która, mogłaby rozwinąć oddzielny film pełnometrażowy.  
        Moda pokazana w serialu tym bardziej zachwyca tym  bardziej  że wiele z nas ma wciąż zdjęcia babek i dziadków ubranych w te piękne sukienki, płaszcze, kapelusiki i wolaki. Wiele z tych kobiet i mężczyzn uciekało w ostatnich butach przez noc ukrytych w wagonach bydlęcych lub udając wieśniaczki z podrobionymi dokumentami. Dziś możemy oglądać zdjęcia naszych przodków na wystawach fotografii. Dziś oglądamy "Czas Honoru" i ubrania głównych aktorek są niczym inspiracja dla najlepszych domów mody. Panuje moda na lata 40.

zestawy <zrodło http://www.fabsugar.com
torebki Marc Jacobs <zródło http://www.fashionologie.com









Frida Gustavsson w szweckej edycji Elle <zródło http://www.nsmbl.com

Polska Walcząca.... W jednym z reportaży o "modzie z czasu okupacji" redaktor powiedział że polki nie chciały po sobie dać znać że są pod okupacją. Zdjęcia z czasu wojny i oczywiście Powstania Warszawskiego mówią same za siebie. 
Milanówek, schyłek okupacji. Spotkanie towarzyskie w prywatnym mieszkaniu podczas nocy sylwestrowej 1944/45. Na pierwszym planie trzymający na kolanach kobietę NN - Ryszard Kuriata "Obroża", po lewej zwrócony do obiektywu Zdzisław Brodowicz "Alfred". Para w lewym kącie pokoju - Bronisław Miodowski (później Bernard Miodon, Żyd uratowany przy wyzwoleniu przez powstańców obozu Gęsiówka, jesienią 1944 ukrywany przez rodzinę Witkowskich) i Aniela Witkowska (córka autora)
<zródło 1944.pl>


Krystyna Skarbek, bo takie nosiła nazwisko stała się, jako agentka, Christiną Granville. W tym akcie transformacji, jak to kobieta, odjęła sobie 7 lat. Współpracowała z MI 5, była kadrowym oficeremSpecial Operations Executive

Powstanie Warszawskie: Dziewczyna z lusterkiem po bombardowaniu na ulicy Złotej, nieopodal ulicy Zgoda.

fotografia Willi Geurg / dwie kobiety z warszawskiego getta 

"Czas Honoru", naprawdę zdejmuję kapelusz przed praca kostiumografów, fryzjerek i makijażystek pracujących przy tej produkcji. Każdy element filmu jest absolutnie doskonały. 











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz